©  Foto:

Tothavens Besøgsgård | Gårdbutik, dyreunger & caféoplevelse

Nær det gamle fiskerleje Kikhavn ved Hundested ligger den hyggelige besøgsgård Tothaven, hvor du kan møde malkegeder, ponyer, søde dyreunger og kælne bondegårdsdyr

Her kan ungerne kæle med dyreunger, og dyrepasserne står klar til at fortælle om dyrene. Hop i halmen, slap af i hængekøjerne under lindetræerne, spis madkurven i haven, eller nyd gårdens egne is i den lille café..

Besøgsgård

På den gamle bondegård er der malkegeder, ponyer, æsler, kunekunegrise, køer, ænder, kalkuner, honningbier, høns, kaniner, marsvin og katte. Der er altid mange søde dyreunger at kæle med, og de unge, engagerede dyrepassere hjælper jer og fortæller gerne om dyrene.

Her kan I opleve gården og dyrene i jeres eget tempo. Hils på dyrene på Tothavens marker, hop i halmen, slap af i hængekøjerne under lindetræerne, spis jeres madkurv i haven, og nyd en is, kaffe eller et stykke hjemmebagt kage i den lille café.

Entré til besøgsgården

Kr. 85,- (Børn 0-1 år: gratis). | Køb entrébilletter – så er du sikker på, at der er plads til jer, når I kommer. | En træktur på en af gårdens ponyer: kr. 25,-. Du kan ikke medbringe din egen hund hos Tothaven pga. de mange fritgående dyr.

Åbningstider

Tothaven er åben alle weekender, helligdage og skoleferier kl. 14-17 fra påske til efterårsferien. (Mandage i sommerferien er der dog lukket). Se åbningtider

Mejeri

Tothaven har også sit eget lille gårdmejeri, hvor der produceres håndlavede pindeis og oste af mælken fra gårdens malkegeder. Smag på isen, osten og de andre hjemmelavede lækkerier i caféen og gårdbutikken. Læs mere om mejeriet på gården.

Gårdbutik

Den lille selvbetjeningsgårdbutik ved vejen er åben alle dage, hele året, fra solopgang til solnedgang. Her kan du købe ost, is, gedemælkssæber og bivokscreme.