Scorpio - Evren Tekinoktay udstiller på Rudolph Tegners Museum
I udstillingen Scorpio på Rudolph Tegners Museum skaber Evren Tekinoktay en sanselig kontrast mellem det storslåede og det nære – og som hos skorpionens særlige sanseapparat skærper spejle og hængende objekter sanserne og skaber en særlig æstetik.

Find vej
Museumsvej 19
3120 Dronningmølle
Evren Tekinoktay tager neon og hjemlig atmosfære med på Tegners Museum
Når du træder ind i udstillingen på Rudolph Tegners Museum bliver du mødt af både det monumentale og det nære: Rudolph Tegners enorme skulpturer og Evren Tekinoktays “geometriske surrealisme” i neon, plexiglas og spejlglas.
Med udstillingen ønsker Evren Tekinoktay at bringe “stuen” ind i det enorme museale rum på Tegners Museum. Hun skaber poetiske landskaber af skabte, fundne og bearbejdede objekter i glasmontrer, og hun skaber hjemlighed i en form for skulptur af fliser.
Overalt vil du se dig selv, værkerne og Tegners enorme skulpturer i de mange opstillede spejle - du vil se dine bevægelser fra alle sider i museets rum.
Æstetikken som mere end bare overflade
Evren Tekinoktay arbejder kunstnerisk med æstetikken som en absolut nødvendighed. Udstillingen er opkaldt efter skorpionen, der har et sensitivt net af nerver under bugen, og den kan derfor opfange jordens vibrationer meget tydeligt.
Når du bevæger dig i udstillingen, vil du, som skorpionen, opfange alle indtryk og bevægelser gennem spejle, neon og blanke overflader. Æstetikken bliver på denne måde ikke bare en ren overflade, men det bærende princip for udstillingen.
Evren Tekinoktay
Evren Tekinoktay (f. 1972, København) er uddannet i Amsterdam, Maastricht og København og har udstillet bredt i Europa. I 2025 viste hun soloudstillingen BOOGIE på Nikolaj Kunsthal.
Kontaktoplysninger
- Email: museum@rudolphtegner.dk
- Phone: 49719177
Sidst opdateret af::VisitNordsjælland info@visitnordsjaelland.com








