Unikke Mødesteder i Nordsjælland
Gjethuset-Frederiksværk

Velkommen i Gjethuset - Musik, kultur- og events

Foto: Ann Jørgensen

Lyset falder blødt fra de majestætiske vinduer og lyser de store rum op, der suser af fortidens kanonkræfter. Samtidig summer husets moderne teknik og mødefaciliteter – helt opdaterede til dit næste event.

Gjethuset er det store kulturhus i Frederiksværk
© VisitNordsjællandFoto: Gjethuset
De smukke gamle vinduespartier lukker solen ind i Gjethuset
© VisitNordsjællandFoto: Thomas Vilhelm

Kontakt Gjethuset

Velkommen til Gjethuset i Frederiksværk. Hvis du ønsker at booke en konference, møde eller site inspection, tag meget gerne direkte kontakt til os på mail eller telefon. 

Gjethusgade 5, 3300 Frederiksværk | Tlf. +454070 5030 
www.gjethuset.dk | Mail:
info@gjethuset.dk

Kort

Group
Group
Åbn i Google Maps
Adresse

Gjethusgade 5

3300 Frederiksværk

Koordinater

Længdegrad : 12.021857

Breddegrad : 55.971642

Gjethuset er et aktivt musik og kulturhus, som danner rammen om alt lige fra rockkoncerter og konferencer til børneteater, professionelt turnéteater, kammermusik og internationale udstillinger. Nord for København er vi det største og ikke mindst smukkeste kulturhus – alene bygningen i sig selv er et besøg værd. 

Selvom vi geografisk er placeret yderst i hovedstadsregionen har vi en ambition om at levere et mangfoldigt program af høj kvalitet. Vi tør satse både stort og småt – og gør det med succes. Gjethusets smukke omgivelser kan lejes til enhver form for arrangement. De godt 300 år gamle mure indrammer i alt ca. 1000 kvadratmeter uanede muligheder – fra professionelle møder til konferencer og messer.

Nordfløjen

Gjethusets nordligste længe er perfekt til intime møder og mindre konferencer. Her er både mulighed for at hejse et stort eller et mindre lærred, benytte projektor og scener med AV-udstyr, der kan sættes op til enten en konferencier, talere eller det store koncert-setup. Desuden har Nordfløjen udgang til gårdhaven foran Gjethuset, som kan indrages i dit indendørs event.

Koncertsalen

Koncertsalen er husets største rum omkranset af de ikoniske, småsprodsede vinduer og pyntet med originale, ornamenterede støbejerns-ovnplader. Den store scene kan både bruges til koncerter, debatter eller større konferencer. Salen er ekstremt fleksibel og kan besidde op til 490 gæster eller 600 stående, eller man kan gøre salen lille og intim alt efter behov. Her kan være på til 1300 stående gæste, hvis vi åbner væggene op og inddrager caféen.

Caféen

Det første rum, du møder, når du træder i caféen. Du bliver med det samme overvældet af husets storladne konstruktion, og øjnene trækkes opad i husets enorme hvælving med fritlagte spær. Her kan du sidde ved runde borde og nyde morgenmad og debatter, foredrag eller mindre koncerter. Alt teknisk udstyr kan sættes op her også i alle størrelsesskalaer.

Sydfløjen

Her er lyset og stemningen ren og enkel – og med masser af rum og luft. Her har vi ofte vores kunstudstillinger. Rummet kan rumme op til 400 spisende gæster, og der er uanede mulighed i det store, åbne rum lige fra gruppeseancer, workshops til langbordsspisning og messestande.

©VisitNorthsealandFoto:Industrimuseet Frederiks Værk

Vores lokaler kan indrettes helt efter jeres behov med scener, podier, borde, stolerækker, buffet og meget mere. Gjethusets historiske omgivelser og originale vægge fra tiden som kanonstøberi, danner en unik ramme for jeres møde!

De tykke kampestensmure skaber en flot rustik baggrund for den moderne kunsts farver og enkle former, og husets akustik er helt uovertruffen. Her er plads til inspiration og drømme!

Vi sidder klar til at tale med jer, om mulighederne for jeres forretnings-events, professionelle møder eller konferencer, firmafester, prisoverrækkelser, tv-optagelser eller foto-shoots, borgermøder, forretningsmiddage eller noget helt andet.

Opstilling til koncert i Gjethuset i Frederiksværk

©VisitNordsjællandFoto:Thomas Vilhelm

Udendørsarealet foran Gjethuset kan ligeledes tages i brug. Gjethuset rummer mange muligheder for både store rum og mindre intime mødelokaler – så tøv ikke med at kontakte os hvad end I er et lille selskab eller en større forsamling. Jeres arrangement kan kombineres med kulturoplevelser, team-building og meget andet. Vi står parat til at skræddersy det perfekte event for jer.

Teknik & AV-udstyr

Gjethuset råder over mikrofonsystemer, projektor og lærreder, flip-over, whiteboards, overhead-projektor, mobilscene mm. Dette udstyr udlejes til brug for arrangementer i Gjethuset. Indhent tilbud – og vi finder en samlet løsning for dit arrangement! For mere teknisk info: Send en mail på teknik@gjethuset.dk eller ring på tlf. +454050 2241.

Faciliteter

  • AV-Udstyr til konferencer
  • Plads til 1300 personer
  • Rum til private møder
  • Mobilscene
  • Koncertsale
  • Café
Anne-Marie von Vultejus
Vil du vide mere - Kontakt Unikke Mødesteder

Forretningsudvikler | Netværksleder | Kontakt: Gribskov

amv@visitnordsjaelland.com

Direkte:+45 4178 6780